24 czerwca 2015
/
Aktualności

Najbliższe trzy miesiące to czas nieustających wyjazdów wakacyjnych. Niestety to jednocześnie czas wzmożonego ruchu na drogach i większej liczby wypadków. Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada na co zwracać uwagę przygotowując się do podróży oraz co zrobić, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji. Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD), statystycznie to latem na polskich drogach dochodzi do największej liczby wypadków. Na wysokim poziomie kształtuje się także liczba kolizji w tym okresie. Piękna pogoda, dłuższy dzień, więcej okazji do spotkań „przy grillu” i wzmożony ruch na drogach nadal wpływają na zbyt wysoką liczbę zdarzeń drogowych. 

– Polscy kierowcy z roku na rok powodują coraz mniej wypadków. Chociaż to dobra informacja, to nie możemy zapominać o tym, że Polska – spośród krajów  Unii Europejskiej – znajduje się na 24. miejscu  pod względem liczby ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców. W okresie wakacyjnym powinniśmy zachowywać jeszcze większą czujność. Przypominamy o kluczowych zasadach, ograniczających do minimum nerwy, które z pewnością pojawią się, jeśli weźmiemy udział w wypadku lub kolizji  drogowej – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Zasada 1. Pamiętaj o sprawdzeniu samochodu i zabraniu niezbędnych dokumentów
Dobre przygotowanie do podróży pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego przed odjazdem:

  • sprawdź płyny eksploatacyjne i ciśnienie w oponach, w tym także w kole zapasowym – niewiele rzeczy irytuje bardziej niż „kapeć” w kole zapasowym,
  • zadbaj o czystość szyb, lusterek oraz świateł pojazdu,

a także upewnij się, że zostały spakowane:

  • prawa jazdy osób, które będą prowadziły auto podczas wyjazdu,
  • dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym,
  • aktualne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, do którego warto wykupić chociażby assistance – dzięki czemu zapewnisz sobie pomoc w momencie pojawienia się problemów z samochodem, takich jak np. awaria. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, dostępne dla wszystkich posiadaczy samochodów, uzupełniające ubezpieczenie autocasco czy OC,
  • formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch egzemplarzach, które w razie kolizji czy wypadku ułatwi jego uczestnikom spisanie wszystkich kluczowych dla ubezpieczyciela informacji. Oświadczenie można znaleźć m.in. na stronie PIU.

Zasada 2. Zachowuj się rozsądnie podczas podróży i unikaj niebezpiecznych manewrów
Jak podaje KRBRD, co roku dochodzi w Polsce do ok. 400 tys. zdarzeń drogowych. Najczęstszymi przyczynami były nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom oraz pieszym i niezachowanie odpowiedniej odległości na drodze. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wzięcia udziału w wypadku lub kolizji pamiętaj, aby:
wsiadać za kierownicę wypoczętym i wyspanym;

  • przewidywać decyzje innych kierowców i stosować zasadę ograniczonego zaufania,
  • nie przekraczać dozwolonej prędkości oraz pamiętać o dostosowywaniu jej do aktualnych warunków panujących na drodze,
  • zawsze sygnalizować manewry na drodze oraz patrzeć w lusterka przed ich wykonywaniem. 

Zasada 3. Doszło do zdarzenia drogowego – zachowaj spokój!
Jeżeli jednak zdarzyło Ci się wziąć udział w wypadku lub kolizji zachowaj w miarę możliwości spokój. Należy wówczas:

  • zabezpieczyć miejsce wypadku, sprawdzić czy samochody nie zagrażają niczyjemu zdrowiu oraz czy nikt nie potrzebuje pomocy medycznej,
  • jeśli nikt nie ucierpiał, zadbać o usunięcie pojazdów z drogi, by nie utrudniać ruchu,
  • zadbać o pomoc medyczną i zawiadomić policję jeżeli ktokolwiek doznał obrażeń,
  • zawiadomić policję jeżeli prowadzący pojazd jest pod wpływem alkoholu lub nie ma wymaganych dokumentów,
  • jeśli nie trzeba wzywać policji, warto spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym,
  • warto zrobić zdjęcia pojazdów i otoczenia, które mogą się przydać do oceny szkody przez ubezpieczyciela. Do tego wystarczy nam w zupełności aparat w telefonie komórkowym.

Zasada 4. Jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym? Zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi
O zdarzeniu drogowym należy powiadomić ubezpieczyciela. Osoba poszkodowana, w większości przypadków może zadzwonić do swojego ubezpieczyciela. Już od początku kwietnia działa bowiem w Polsce tzw. system BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkód. Dzięki niemu szkodę możemy zgłosić bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela (sprawdź, kto wprowadził BLS), u którego mamy wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. On natomiast wypłaci odszkodowanie, a następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Dotychczas szkody należało zgłaszać do ubezpieczyciela sprawcy. System BLS oferuje obecnie (stan na czerwiec 2015 r.) pięć firm. 1 lipca 2015 r. dołączą kolejne dwie, a w październiku 2015 r. kolejna. Łącznie stanowić będzie to niemal 70 proc. rynku OC komunikacyjnego. Sprawcy wypadku pozostaje jedynie zgłosić szkodę w ramach dobrowolnego ubezpieczenia AC. Dlatego jeżeli nie chcesz pokrywać kosztu naprawy samochodu z własnej kieszeni, warto zdecydować się wcześniej na to ubezpieczenie.