30
04.21
Internetowy Tygodnik Ubezpieczeniowy – polski rynek pozostanie konkurencyjny

Ze strony, blogów i wydarzeń PIU

Mimo konsolidacji rynek ubezpieczeń jest konkurencyjny

Zapraszamy do "Rzeczpospolitej" i wywiadu z Janem Grzegorzem Prądzyńskim, prezesem zarządu PIU. - Pokazaliśmy, że potrafimy być solidarni. Dosyć szybko, na początku pandemii wypracowaliśmy rekomendacje proklienckie. Oprócz tego, zdając sobie sprawę jak bardzo Polacy potrzebują pomocy, 18 firm ubezpieczeniowych sfinansowało na sześć miesięcy call center, w których 100 konsultantów pomagało w obsłudze dziesiątków tysięcy klientów szukających pomocy w związku z zakażeniami covid-19 - czytamy w wywiadzie.

Ubezpieczenia mogą odciążyć system opieki zdrowotnej

System opieki zdrowotnej doszedł do ściany. Brakuje pieniędzy i personelu. Zwłaszcza że pandemia to znacznie większe wydatki, nie tylko na pacjentów chorych na COVID 19, ale też tych, którzy przez pandemię zrezygnowali z profilaktyki albo leczenia i zlekceważyli objawy poważnej choroby. Społeczeństwo zaciągnęło tzw. dług zdrowotny. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą skutecznie odciążyć publiczną opiekę zdrowotną. Trzeba im na to wreszcie pozwolić.

Kierowcy nagminnie łamiący przepisy powinni liczyć się z wyższymi stawkami za OC, bo tworzą większe ryzyko wypadku na drodze. Powiązanie stawek za OC z mandatami i punktami karnymi ma też duże znaczenie prewencyjne. Gdyby kierowcy wiedzieli, że mandaty i punkty karne mogą podnieść ich składkę za OC, jeździliby bezpieczniej. W USA i Wielkiej Brytanii standardem jest włączanie do taryf ubezpieczeniowych informacji o wykroczeniach kierowców - Łukasz Kulisiewicz, ekspert Izby, dla Rzeczpospolitej.

Na blogu poradnikowym nawypadekgdy.pl:

Co robić, gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie? Czy to zawsze twoja wina?

Czy cieknący sufit u sąsiada z dołu ewidentnie wskazuje na winę tego z góry? Nie zawsze! Aby to ustalić, trzeba znaleźć źródło przecieku. Gdy pęknie rura, może się okazać, że odpowiedzialność za to ponosi administrator lub zarządca budynku. To jednak wcale nie jest takie proste! Zalałem sąsiadowi mieszkanie – i co teraz?

Broker PGNiG rozwija działalność na rynku usług brokerskich

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje rozwój w obszarze usług brokerskich na rynku ubezpieczeń i reasekuracji. Za pośrednictwem spółki PGNiG Serwis Doradztwo Ubezpieczeniowe będzie świadczyć usługi nie tylko na rzecz PGNiG, jak dotychczas, lecz także na rzecz  innych spółek Skarbu Państwa. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Paweł Majewski, prezes PGNiG, komentuje: „Jako pierwsi w Polsce tworzymy projekt, który będzie koncentrował się na wyszukiwaniu i dostarczaniu precyzyjnie dopasowanych usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa. Dotychczas nie było podmiotu, który zagospodarowałby ten obszar”. Broker działający w Grupie PGNiG, który został powołany już w 2017 r., jest jedynym licencjonowanym pośrednikiem zarówno ubezpieczeniowym, jak i reasekuracyjnym z udziałem Skarbu Państwa. Spółka jest w procesie pozyskania licencji Lloyd's, która umożliwi bezpośrednią współpracę z jednym z najważniejszych rynków reasekuracyjnych na świecie.

PGNiG Serwis Doradztwo Ubezpieczeniowe to spółka świadcząca kompleksowe usługi doradztwa ubezpieczeniowego, obejmujące ubezpieczenia mienia, OC oraz osobowe.

Ergo Hestia wypłaci odszkodowanie po zablokowaniu Kanału Sueskiego

Ergo Hestia będzie uczestniczyć w wypłatach odszkodowań związanych z blokadą Kanału Sueskiego. Na pokładzie statku Ever Given, który na sześć dni sparaliżował jeden z kluczowych szlaków komunikacyjnych na świecie, były ładunki ubezpieczane przez sopockie towarzystwo. W ramach ochrony ubezpieczeniowej Ergo Hestia pokryje należny koszt ratowania ubezpieczonego mienia przekraczającego wartość 700 tys. zł. Agnieszka Nowacka, dyrektor ds. Likwidacji Szkód Majątkowych i Osobowych w Ergo Hestii mówi: „Ubezpieczenie mienia w transporcie (cargo), oprócz standardowej ochrony ubezpieczeniowej, obejmuje również udział w tzw. awarii wspólnej, czyli kosztów poniesionych na ratowanie statku i ładunku. Skoro na statku znajdują się towary ubezpieczone przez Ergo Hestię, to pokryjemy koszty ratowania mienia należącego do naszych klientów”. Na ten moment trudno określić, jak wysokie koszty poniesie Ergo Hestia w związku z awarią wspólną. Będą one zależały od ostatecznego określenia kosztów ratownictwa i będą procentem od wartości ubezpieczonego ładunku.

Grupę Ergo Hestia tworzą spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia i STU na Życie Ergo Hestia. Spółki oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Grupa jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeń.

Praktyki Compensy w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Aż 12 praktyk Compensy zostało uwzględnionych w 19. Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” opublikowanym 15 kwietnia 2021 roku. Działania firmy zostały docenione w 4 kategoriach: prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Karolina Tworzydło, dyrektor Strategii Marketingowej i Komunikacji w Compensie, komentuje: „Wśród zgłoszonych do raportu praktyk, aż jedna trzecia miała szczególne znaczenie w czasie pandemii. Z myślą o pracownikach w tym trudnym okresie podejmowaliśmy w firmie inicjatywy mające na celu wsparcie i zaopiekowanie ich w nowych, niełatwych okolicznościach. Z myślą o klientach rozwijaliśmy nasze zdalne rozwiązania, szczególnie ważne w warunkach utrzymania dystansu społecznego i ograniczonego dostępu do usług stacjonarnych”.

Compensa jest częścią Vienna Insurance Group z siedzibą w Wiedniu. Vienna Insurance Group jest w Europie Środkowo-Wschodniej jedną z największych grup ubezpieczeniowych.

Eksperci PZU na ćwiczeniach NATO z cyberbezpieczeństwa

Pracownicy PZU wzięli udział w największych na świecie ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa. W wirtualnych manewrach uczestniczyły 22 międzynarodowe zespoły, w tym polski reprezentowany przez 100 specjalistów. Wśród nich znaleźli się pracownicy PZU: Tomasz Piętka – inżynier DevOps, Adam Zacheja – starszy specjalista ds. utrzymania systemów IT, Marek Chendoszko – starszy specjalista ds. platformy biurowej, Dawid Węgliński – ekspert systemów operacyjnych IT oraz Tomasz Szyluk – analityk 3 linii SOC – ekspert ds. bezpieczeństwa IT. Polski zespół w końcowej klasyfikacji zajął 4. miejsce. Sławomir Brzozowski, dyrektor ds. utrzymania usług IT PZU, tłumaczy: „Angażujemy się i uczestniczymy w wydarzeniach, które pomagają wypracować skoordynowaną obronę przed takimi zagrożeniami, a przez to zwiększać poziom bezpieczeństwa cybernetycznego także polskiej gospodarki i naszych klientów”. W 2020 r. największy polski ubezpieczyciel powstrzymał w swojej sieci komputerowej ok. 23 tys. potencjalnych infekcji komputerów, ponad 305 mln prób połączenia w celu wysłania złośliwych wiadomości e-mail, ponad 900 tys. ataków wysokiego ryzyka oraz odwołań do ponad 6,1 mln niebezpiecznych zasobów.

PZU jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Trasti poszerza ofertę o NNW i assistance

Od 22 kwietnia 2021 r. oferta produktowa Trasti została wzbogacona o ubezpieczenia NNW oraz assistance. Ubezpieczyciel rozszerzył również sieć dystrybucji oferty o porównywarkę Mubi.pl. Spółka prowadzi też zaawansowane prace z kolejnymi dystrybutorami ubezpieczeń, w pierwszej kolejności tymi, którzy posiadają własne narzędzia sprzedażowe, oraz przygotowuje premierę własnego systemu sprzedażowego dla kanału agencyjnego. Artur Olech, współzałożyciel i prezes Trasti, mówi: „Działamy zgodnie z przyjętym planem, właściwym dla wejścia nowej marki na wymagający rynek. Z miesiąca na miesiąc konsekwentnie będziemy wprowadzać nowe produkty, funkcjonalności, m.in. w zakresie płatności składki i obsługi klienta”.

W NNW Trasti suma ubezpieczenia wynosi do 200 tys. zł. Z kolei w assistance Trasti już w standardowej wersji produktu ubezpieczyciel zapewnia posiadaczom samochodów osobowych pomoc dla zdarzeń we wszystkich krajach Europy.

Trasti firma ubezpieczeniowa na polskim rynku ubezpieczeń. Ubezpieczyciel jest marką handlową spółki HPI GMA, która jest operatorem procesów sprzedaży, obsługi polis i wypłaty świadczeń.

Sieć diagnostyczna PZU Zdrowie w nowych barwach

Zakończył się główny etap rebrandingu sieci diagnostycznej PZU Zdrowie. Większość z blisko 40 placówek Tomma zmieniło barwy i funkcjonuje pod nazwą PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa. Wizualna integracja kończy proces przejęcia pracowni diagnostycznych przez operatora medycznego. Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie, komentuje: „Własna infrastruktura medyczna pozwala nam wdrażać jednolity standard obsługi i spójną ofertę. Jest to zgodne z naszym kierunkiem rozwoju nastawionym na doświadczenia pacjenta. Rebranding to również element wzmacniania marki PZU Zdrowie na rynku świadczeniodawców medycznych”. Pracownie w nowej odsłonie działają już m.in. w: Katowicach, Krakowie, Częstochowie, Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Koszalinie, Bydgoszczy i Białymstoku, a wkrótce także w Poznaniu i Warszawie. Zmiana nie wiąże się z żadnymi formalnościami dla pacjentów, którzy mogą korzystać z opieki na dotychczasowych zasadach.

PZU Zdrowie jest jednym z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce.

Miesiąc dla serca z Avivą

Aviva przygotowała program działań edukacyjnych pod hasłem #MiesiącDlaSerca. Ich celem jest promocja profilaktyki zdrowotnej dotyczącej serca i układu krążenia. Aviva pokazuje równocześnie, w jaki sposób ubezpieczenia na życie i zdrowie wspierają klientów zarówno w zakresie profilaktyki, jak i leczenia chorób serca i układu krążenia. W ramach inicjatywy ubezpieczyciel opublikował na swoim blogu artykuł dotyczący dbania o serce i zdrowej diety, a także ubezpieczeń na życie i zdrowie. Z kolei w ramach najnowszego podcastu z cyklu „Jesteśmy przy Tobie” blogerka-dietetyczka, Anna Reguła, mówi na temat wpływu odżywiania na zdrowie i samopoczucie. Aviva przygotowała też opracowanie eksperckie, przeznaczone dla swoich agentów ubezpieczeniowych, zawierające wiele liczb i faktów na temat chorób serca i profilaktyki.

Grupa Aviva działa w 16 krajach. Obsługuje na całym świecie ok. 40 mln klientów i zarządza aktywami o wartości ok. 364 miliardów funtów.

Concordia Polska Grupa Generali zdobywcą Złotego Bankiera

W konkursie „Złoty Bankier”, w kategorii „Innowacja Fin-Tech nagrodzone zostało zastosowanie dronów do szacowania szkód rolnych przez Concordię Polska Grupa Generali.

Concordia Polska Grupa Generali wykorzystuje drony, wyposażone w lokalizatory GPS i kamery (dla wybranych ryzyk rejestrujące nawet obrazy w paśmie podczerwieni i ultrafioletu tzw. kamery multispektralne), do tworzenia szczegółowych map ubezpieczanych upraw. Jest to przydatne podczas likwidacji szkód, szczególnie na dużych polach. Odpowiednio przetworzone dane pozwalają szybko i precyzyjnie ocenić wielkość szkód, które są w miejscach niewidocznych lub trudno dostępnych, a także wielkości wylęgniętych areałów poszczególnych upraw. Zastosowanie dronów pozwala znacznie skrócić czas oględzin, co w efekcie umożliwia szybszą wypłatę odszkodowania.

Concordia Ubezpieczenia specjalizuje się w ubezpieczeniach rolnych, ubezpieczeniach ochrony prawnej, systemach ubezpieczeń dla firm oraz bancassurance dla bankowości spółdzielczej.

Rozwiązanie Warty wyróżnione w konkursie Złoty Bankier

Rozwiązanie Warty wykorzystujące sztuczną inteligencję w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych otrzymało wyróżnienie w konkursie Złoty Bankier 2021. Nagroda dla rozwiązania Image Recognition została przyznana w kategorii Innowacja Fin-Tech. Adam Fulneczek, dyrektor zarządzający w Departamencie Strategii Likwidacji Szkód w Warcie, komentuje: „Cieszymy się, że rozwiązanie rozpoznawania obrazu wdrożone wspólnie z Tractable zostało uhonorowane przez Kapitułę Konkursu Złoty Bankier. W naszej codziennej działalności widzimy realne korzyści jakie przynoszą inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym w sztuczną inteligencję. Klienci otrzymują od nas szybką i sprawną obsługę, a nasi opiekunowie szkód mogą zająć się trudniejszymi i bardziej skomplikowanymi sprawami. Wyróżnienie w kategorii Innowacja Fintech jest dla nas dowodem na to, że kierunek inwestycji i rozwoju technologicznego Warty został przez nas wybrany”.

Warta jest jedną z największych i najstarszych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Domeną działalności firmy są ubezpieczenia majątkowe i osobowe dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.

Produkty:

  • Alior Bank wprowadza telemedycynę

Klienci Alior Banku, którzy założą Konto Jakże Osobiste na specjalnej podstronie banku, po spełnieniu kilku warunków mogą skorzystać z darmowych konsultacji telemedycznych przez 12 miesięcy. Oferta została przygotowana we współpracy z PZU Zdrowie. Z usługi mogą korzystać nowi posiadacze rachunków w Alior Banku. W ramach usługi klienci mogą skorzystać z nielimitowanych e-konsultacji u lekarza internisty, a także mają możliwość otrzymania recept, skierowań i zwolnień.

Swiss Re: światowa gospodarka może stracić 18 proc. PKB z powodu zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne stanowią największe długoterminowe zagrożenie dla światowej gospodarki. Jeśli nie zostaną podjęte działania łagodzące, globalne temperatury mogą wzrosnąć o ponad 3°C, a światowa gospodarka może skurczyć się o 18 proc. w ciągu najbliższych 30 lat – wynika z Climate Economics Index Swiss Re Institute.

Najbardziej ucierpiałyby gospodarki azjatyckie. W przypadku scenariusza pesymistycznego Chinom grozi utrata prawie 24 proc. PKB, podczas gdy największa gospodarka świata, USA, straciłaby prawie 10 proc., natomiast Europa prawie 11 proc. Swiss Re Institute podkreśla, że wpływ ten może być mniejszy, jeśli zostaną podjęte zdecydowane działania w celu osiągnięcia celów określonych w Porozumieniu Paryskim.

Swiss Re z siedzibą w Zurichu to jeden z największych na świecie dostawców rozwiązań reasekuracyjnych, ubezpieczeniowych i innych form transferu opartego na ubezpieczeniach. Działa poprzez globalną sieć 80 biur i zatrudnia 14,5 tys. pracowników.

Lemonade planuje rozszerzyć ofertę o ubezpieczenia komunikacyjne

Lemonade Car ma ruszyć w USA jeszcze w tym roku. To już trzecie rozszerzenie oferty o nową kategorię ubezpieczeń w ciągu niespełna roku. Ubezpieczyciel, który zaczynał od sprzedaży produktów mieszkaniowych, w 2. połowie 2020 r. zaczął oferować ubezpieczenia zwierząt domowych, a w 2021 r. terminowe ubezpieczenie na życie. Shai Wininger, COO i współzałożyciel Lemonade, podkreśla, że Lemonade Car będzie wykorzystywać technologię do obsługi i szybkiego wypłacania roszczeń oraz oferować „świetne ceny dla bezpiecznych kierowców”. Oferta ma być szczególnie atrakcyjna dla kierowców pojazdów elektrycznych i przyjaznych dla środowiska. Jak wskazuje Lemonade, biznes ubezpieczeń komunikacyjnych w USA szacuje się na ok. 300 mld USD, a większość obecnych klientów ubezpieczyciela to właściciele samochodów, wydający ok. 1 mld USD rocznie na ubezpieczenie swoich aut.

Lemonade to ubezpieczeniowy start-up, który oferuje produkty w modelu peer-to-peer.

Munich Re: kwartalny wynik na poziomie ok. 600 mln euro

Munich Re w I kwartale 2021 r. osiągnął wstępny zysk netto w wysokości około 600 mln euro, dzięki ogólnie dobremu rozwojowi operacyjnemu, zgodnemu z oczekiwaniami wynikowi inwestycyjnemu oraz bardzo dobrym wynikom Ergo. Jak podkreśla reasekurator, dobre rezultaty udało się osiągnąć, mimo że szkody w reasekuracji majątkowej były wyższe od średniej, głównie ze względu na wyjątkowo silne mrozy w USA. Ponadto, zarówno reasekuracja majątkowa, jak i życiowa zostały dotknięte stratami związanymi z Covid-19

Munich Re poda ostateczne dane za I kwartał 6 maja.

Munich Re to drugi co do wielkości reasekurator na świecie. Grupa działa także w sektorze ubezpieczeń bezpośrednich, głównie pod marką Ergo.

Grupa NN ocenia strategiczne opcje w zakresie zarządzania aktywami

Grupa NN analizuje strategiczne opcje dla swojej działalności w zakresie zarządzania aktywami – NN Investment Partners – w tym fuzję, joint venture lub (częściową) dezinwestycję. NN IP zarządza aktywami w wysokości ok. 300 mld euro. Jak wyjaśnia grupa, działanie to jest częścią regularnej i dokładnej oceny poszczególnych obszarów działalności NN. Rozważając różne opcje, grupa szczególny nacisk chce położyć na to, w jaki sposób NN IP może nadal zapewniać najlepszą ofertę inwestycyjną i usługi dla klientów NN, zarówno ubezpieczeniowych, jak i z zakresu zarządzania aktywami.

Grupa NN zajmuje się w świadczeniem usług ubezpieczeniowych oraz zarządzaniem inwestycjami. Działa w ponad 18 krajach. Firma wywodzi się z Holandii i ma 170-letnią historię.

Ubezpieczenia w liczbach

7,8 mld zł

Tyle odszkodowań i świadczeń z pozostałych ubezpieczeń (oprócz ubezpieczeń na życie i komunikacyjnych) otrzymali Polacy w 2020 r.

Cytat tygodnia

Moim zdaniem trend konsolidacji rynku ubezpieczeń będzie prowadził do jego stabilizacji. Również cenowej. Oczywiście wiele może się jeszcze wydarzyć, ale wydaje mi się, że duzi gracze nie będą mieli interesu w tym, by rynek destabilizować.

Marcin Nedwidek, prezes Uniqa

Słowniczek

Komisarz awaryjny

Przedstawiciel ubezpieczyciela na terenie, gdzie ubezpieczyciel nie prowadzi normalnie działalności. W Polskich warunkach przedstawiciel ubezpieczyciela za granicą. Komisarz awaryjny odpowiada za wstępne etapy likwidacji szkód lub likwidację szkód z ubezpieczeń, gdzie zdarzenie miało miejsce za granicą, np. z ubezpieczeń cargo, czy autocasco.